Moje príbehy

Mari Lomnická

Od roku 2013 ma telo ako systém fascinuje. Začalo to na školení pre inštruktorov Body&Mind v Prahe a odvtedy mi v hlave chodí otázka: „Prečo sa o zdravom držaní tela neučí už na základnej škole?“ 

Prešla som si mnohými pohybovými štýlmi (yoga, pilates, body consciousness, …) a zakotvila som pri tom, čo ma bavilo najviac: flow movement, čo v preklade znamená plynulý pohyb.

Vnímam, že cez telo sa dá dostať do mnohých úrovní vnímania a cez pohyb riešiť nielen zdravotné problémy, ale taktiež zlepšiť svoj psychický stav (napríklad depresie, úzkosti).

Rovnako ich sprevádzam zdravým nastavením pracovného priestoru a zvedomujem im súvislosti, ktoré pomáhajú lepšie zvládnuť pracovnú záťaž a stres. 

Pomáham ľuďom zlepšovať ich pohybové stereotypy, naprávať pohybové vzorce a ukazovať cestu, ako sa cez pohyb zbaviť bolesti a cítiť sa lepšie. Podporujem prirodzené držanie tela pri pohybe, dbám na správne vykonanie cviku a záleží mi na tom, aby pohyb mojich klientov bavil.

Príbeh prvý: Téma sebalásky
tanecnia

Môj príbeh sebalásky

Moje meno je Mari a prešla som si mnohým počas svojho života. 

Ako dieťa som bola bacuľatá. Láska mojej starej mamy prechádzala cez žalúdok a ku sladkostiam som mala voľný prístup. Emócie som radšej zajedala, nikto ma neučil ich zo seba dostať von. 

Ako teenagerka som nosila veľkosti L/XL, kým moje spolužiačky kupovali nádherné oblečenie vo veľkosti S. Cítila som sa hrozne! Osamelý outsider, oblečená do čiernej farby, aby ma nebolo vidieť. 

So zníženou funkciou šítnej žľazy (hypotyreóza) sa nejako predpokladalo, že celý život taká ostanem.

Na vysokej škole sa začalo moje seba-vnímanie meniť. Do rúk sa mi dostali energetické tabuľky a venovala som sa cvičeniu až 7x do týždňa. Hmotnosť však neklesala, moju snahu sabotovalo pivo a študentské večierky. 

Po odchode do Nemecka som sa v roku 2007 prepracovala na veľkosť XS a energetický príjem 5500 kJ (1300 kcal), pričom každý deň som cvičila aspoň hodinu. Do úst som nevzala nič, čo by nebolo presne odvážené a skontrolované. Nejedla som mäso, bol zo mňa “syrový vegetarián”. S týmto nastavením som sa vrátila domov a robilo mi neskutočne dobre na ego, ako ma okolie chválilo! “Ako si schudla!” “Ako (konečne) dobre vyzeráš!!” 

Nemusím vám hovoriť, čo to narobilo s mojou psychikou. To, ako ma vnímalo okolie, vôbec nehovorilo nič o mojom vnímaní vlastnej hodnoty a sebaúcty. O sebeláske sa vtedy ešte moc nepísalo. Na bode nula.

Nastavenie v hlave však hovorilo jasne: “Mari, musíš byť chudá, aby si nejakú hodnotu mala.” 

Svoju váhu som si držala cca 2 roky, až kým neprišiel náročný rozchod, psychický prepad a ja som sa opäť pustila do emočného jedenia. Všetky moje nádherné veci mi boli zrazu malé. Nenávidela som sa za svoje zlyhanie, slabosť a hlavne za svoj vzhľad. 

Jedlo som vždy potajme zvracala na záchodoch. Pálila ma záha, bolo mi zo seba zle. Toto trvalo asi rok. V medzičase som odpromovala, získala diplom Ing. 

V novom vzťahu som sa postupne naučila jesť. Učila som sa, že jedlo nemusím nenávidieť. Moje prvé mäso po 4 rokoch boli jelenie medailóniky, zjedené vo veľkom strachu. Išlo to veľmi pomaly a postupne. Ale už som nezvracala. 

Navyše som nastúpila na nové pracovné miesto, čo prinieslo do môjho života obrovský stres a sedavé zamestnanie. Za počítačom som strávila celé týždne a na pohyb mi neostával vôbec čas, ani energia. 

Po roku som vyhorela, odišla z práce a zanedlho prišiel do môjho života pes – Danka. 

Už teraz neviem, kedy nastala presne zmena smeru, ale myslím, si, že to bolo kombináciou všetkého – pobyt na čerstvom vzduchu, kvalitná výživa, pohyb a záujem o seba. 

Začalo sa mi meniť nastavenie v hlave, môj životný štýl tiež.

Vyhorenie, nové vhľady a správni ľudia v správny čas ma dostali tam, kde som dnes. 

Prešla som si mnohými seminármi, ležala som na zemi v slzách, veľakrát som kričala do zrkadla, ako sa nenávidím! 

Zmena prichádza pomaly a postupne. 

Učila som sa v sebe preciťovať ženu a jej kvality. Mala som v sebe toľko blokov!

Učila som sa o tele, archetypoch, výžive či vzorcoch myslenia… Nie vždy som uspela. Nie vždy to išlo. A veľakrát pohľad do zrkadla bolel. 

Stále som musela hľadať nové spôsoby, ktoré mi vyhovovali a posúvali ma ďalej. 

Do života mi prišiel pohyb, ktorý mi maximálne vyhovuje – my.flou. Je o vlnení, prepojení pohybu a vnímaní seba. Pretože o tom je celý život. 

Kde som dnes? 

Na ceste, pretože sa túžim posúvať ďalej. 

Cieľom nie je pre mňa veľkosť oblečenia, ale to, ako sa cítim vo vlastnom tele. 

Čo prežívam a či si plním sny. 

Aj ja som človek z mäsa a kostí, ktorý má svoje vzorce, strachy či emócie. A učím sa s nimi pracovať. 

Už však nehrám hru na výkon a trest voči sebe samej. Nikdy mi to nefungovalo.

V zrkadle vidím nádhernú ženu, ktorá má svoj príbeh. Príbeh, ktorý ju dostal tam, kde je teraz. 

Stále je na čom pracovať. Nastúpila som na cestu, ktorá je dlhodobo udržateľná a seba-láskavá. 

Pozývam Ťa nastúpiť na túto krásnu cestu pohybu a sebavnímania spoločne so mnou.  

Mari, Žena v pohybe & my.flou 

Príbeh druhý: Z kancelárie ku cvičeniu

Skorá pracovná mladosť (od 2010)

Po ukončení vysokej školy som si našla prvé zamestnanie v kancelárii ako manažérka európskych dotačných projektov. Tam začali moje veľké problémy s telom, bolesti chrbta, priberanie, stres a prejedanie… Do kancelárie som chodila na siedmu ráno. Keď bolo veľa práce, odchádzala som domov o desiatej večer. Bola som ako slepá, vôbec som nevnímala, čo mi telo hovorí. V roku 2011 (len o rok neskôr) prišlo prvé veľké vyhorenie a skončila som na infúziách v nemocnici. Mala som vtedy 23 rokov. 

danka last photo

Zo zamestnania som prešla na voľnú nohu ako projektová manažérka. Robila som síce z domu a dva dni do týždňa pre firmu, ale tempo som v tom čase nezvoľnila. Išla som ako píla a počítač bol môj najlepší kamarát. Víkendy, noci, sviatky sme trávili spolu. 

A potom… prišla moja veľká učiteľka o pohybe: vlčica Danka z útulku.  

Bola najväčším darom v mojom živote, pretože ma z workoholizmu vyliečila veľmi citlivo – pobytom vonku. Každý deň tri hodiny v lese a na prechádzkach mi ukázali aj iný spôsob života. Čas s ňou bol pre mňa pocitom dokonalej slobody duše a voľnosti v pohybe.

Prvé lastovičky pohybu (od 2013)

S vtedajším partnerom sme založili Ventro – centrum pohybu v Brne. Pohyb ma zaujímal, ale skôr som sa videla ako administratívna a marketingová podpora, než lektorka. Keďže ma však chrbát stále zrádzal, dostala som odporúčanie navštíviť kurz v Prahe v IQ Pohyb Academy. Pamätám si, ako som sedela v skoro prvej rade a celý čas mala otvorené ústa úžasom, aké informácie som sa dozvedala.

Rozprávali sme sa o neutralite postavenia kĺbov, CORE, zdravých rozsahoch pohybu či pohybových vzorcoch. Cítila som sa ako Alenka v krajine zázrakov.

Kládla som si otázku: Prečo sa toto neučí už na základných školách???

žena v kancelárii

Od toho momentu sa pohyb a jeho skúmanie stalo mojou hlavnou záľubou a profesiou. Chodím na rôzne kurzy a znalosti o tele neustále prehlbujem.

Vediem lekcie pre zdravý chrbát, odhaľujem ľahkosť ergonomického nastavenia pracovného priestoru, venujem sa funkčnosti chodidiel a postavenia tela. 

Mojim zámerom je, aby si klienti zvedomili, akú SILU majú zmeniť svoje pohybové návyky, aby sa vo vlastnom tele cítili lepšie.

Otváram ženské témy (od 2018)

V roku 2017 ma to zavolalo na Školu kňažiek Živeny (Kristína Dubajová), ktorá otvorila moje veľké zranenia vo vnímaní svojej ženskej podstaty, sexuality a sebalásky. Celý rok sme prechádzali výcvikom cez archetypy a otvárali staré traumy, ktoré nám bránili prejaviť sa také, aké sme.

Vďaka zmenám, ktoré sa diali vnútri mňa, som dokázala opustiť starý sedemročný nefungujúci vzťah a nabrať odvahu vykročiť na svoju vlastnú cestu. Tam sa začala rozvíjať myšlienka Ženy v pohybe.    

tanecnia

Katarzitická päťročnica (2018 – 2022)

Posledných päť rokov bolo intenzívne transformačných. Vesmír, Boh, alebo akokoľvek to nazvete, mi dával pod nohy situácie, aby som sa postavila do vlastnej sebahodnoty.  

V roku 2022 som vyhorela opäť, tentokrát s veľkými depresiami a čakali ma veľké zmeny. Na začiatku leta som odišla z práce, ktorá ma už dávno nenapĺňala. A aby toho nebolo málo, o dva mesiace neskôr skončil aj môj vtedajší vzťah.  

Čo môžete robiť, keď prídete o všetko? Môžete robiť ČOKOĽVEK! Rozhodla som sa odísť a cestovať. Tak sa začalo moje najväčšie dobrodružstvo slobody. 

samota_firenze

Taliansko, Švajčiarsko a Nemecko – 4 mesiace na cestách

Pamätám si na ten pocit, keď som prešla talianske hranice s jednosmerným zámerom. Mala som v aute len najpotrebnejšie veci a najbližšou stanicou bolo mesto Torino, 1300 km od domova. 

Nemala som plány, nemala som istotu, ako budem fungovať. Jediné, čo som mala, boli všetky moje úspory. Dôverovala som životu a intuícii, že robím správne. Verila som sebe, svojmu telu. Áno, boli tam strachy, ale verila som aj v  ľudí, že mi podajú pomocnú ruku. Moja cesta sa volala #EatPrayLoveByMari. A priniesla mi všetky 3 fázy. 

žena v kancelárii

Tu a teraz (2023)

Správne načasovanie mi do života prinieslo vzácneho človeka a novú lásku. Momentálne žijem na severe Nemecka a cítim sa tu ako Žena v pohybe. Žijem to, čo robím. Robím, to čo žijem. 

Venujem sa svojim online programom Na vlne tela, Návrat k telu a my.flou. Ukazujem ženám, že aj v nich je sila žiť v sebaláske a zažívať svoje životné dobrodružstvo. Ale všetko sa deje v hmote a súčasťou toho je aj telo. 

Tvorím cez telo. Tvorím svoj svet. 

O mojej ceste #EatPrayLoveByMari píšem knihu. Chceš vedieť, keď ju dokončím? Zostaňme v kontakte! Možno ťa práve ona inšpiruje k vlastnému životnému dobrodružstvu. 

(function (w,d,s,o,f,js,fjs) { w['ecm-widget']=o;w[o] = w[o] || function () { (w[o].q = w[o].q || []).push(arguments) }; js = d.createElement(s), fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; js.id = '1-43c2cd496486bcc27217c3e790fb4088'; js.dataset.a = 'zenavpohybe'; js.src = f; js.async = 1; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(window, document, 'script', 'ecmwidget', 'https://d70shl7vidtft.cloudfront.net/widget.js'));

Vzdelanie a kurzy: 

PortDeBrasTM Basic (2020)

Panvové dno a držanie tela (IQ Pohyb Academy) (2019)

Držanie tela – Diagnostika (2018)

Kondičný Tréner 1. kvalifikačného stupňa (SAKT Slowakei) (2017)

Tréner aerobiku 1. kvalifikačného stupňa pre vedenie skupinových lekcií.  (2017)

Ročná Škola kňažiek Živeny (2017)

Chodidlo (Vladana Botlíková, www.cvikyprozdravi.cz, 2016)

Cviky pro zdraví (Vladana Botlíková, www.cvikyprozdravi.cz, 2016)

Inštruktor Body and Mind (IQ Pohyb Academy, 2013)

Vedome telo (Renata Milgrom, 2018)

Yoga beginner to expert (Centre of Excellence, 2021, rozpracovany kurz)

Pracovné skúsenosti: 

Od 2013 – 2017 pohybové štúdio Ventro – centrum pohybu (Brno/Banská Bystrica)

Od 2014 – školiteľka Zdravý chrbát za počítačom.

Od 2021 vytváranie vlastného pohybového programu Žena v pohybe (www.zenavpohybe.sk

Od 2022 vytváranie vlastného pohybového programu my.flou

Od 2022 online kurz Základy sedenia za počítačom (www.Skillmea.sk)

lektorovanie

Chceš vedieť, ktorý z mojich programov je pre teba?

Dohodni si nezáväzný rozhovor!

žena v kancelárii

Telegram: +421 907 385 659

WhatsApp: +49 1515 604 7778

Telegram: +421 907 385 659

 

Kontaktný formulár

Pre ženy, ktoré chcú začať na sebe pracovať, odporúčam Individuálne sprevádzanie 1 : 1

Zostaňme v kontakte: